Informacija
1,2 procentų parama
Ugdymas karjerai
Sportas
Mokyklos muziejus
Lankytojai
Elektroninis dienynas
LIONS QUEST
NŠA
Sveikatiada
Vaikų linija
Tėvų linija
Vyturys
Mokyklų aprūpinimas
Bendradarbiavimas
Apibendrintas projektas „Tautos dvasios beieškant“
- Informacija
- Autorius Lina Račkauskienė
- Peržiūros: 4812
Šalies mokinių etnokultūros projektas „Tautos dvasios beieškant“ buvo vykdomas nuo 2013-02-15 iki 2013-10-31. Šio projekto tikslas – ugdyti pilietinę savivoką per savo gimtinės, tėviškės etnokultūros paveldo suvokimą, lavinti tiriamuosius ir komandinio darbo gebėjimus.
Mūsų mokyklos etnokultūros būrelis taip pat nusprendė dalyvauti šiame projekte. Nieko nelaukdami visi kibome į darbus. Pirmiausia reikėjo nuspręsti, ką tokio įdomaus galėtume pristatyti kitiems, kuris mūsų krašto žmogus, jo darbai yra verti mūsų dėmesio. Ilgai svarstyti nereikėjo, kadangi praėjusių metų lapkričio mėnesį su būrelio nariais lankėmės Janinos Jankauskienės „Bitučių“ muziejuje. Tai buvo nuspęsta, kad tai būtent tas žmogus, apie kurį turėtume daugiau sužinoti.
Janina Jankauskienė yra Nevarėnų seniūnijos Tučių kaimo gyventoja, dirba Telšių vaikų darželio „Mastis“ auklėtoja- metodininke. Savo susidomėjimą bitėmis prisimena nuo tada, kai brolis į sodybą atgabeno pirmąjį bičių avilį. Nuo tada ji pradėjo labai domėtis bitėmis, jų priežiūra, veisimu. O vienas iš giminaičių padovanojo Janinai didelę žaislinę bitutę, tada ir gimė idėja įrengti „Bitučių“ muziejų. Šiame muziejuje gausu įvairiausių žaislinių bitučių: ir grojančių, ir minkštų, ir padarytų pačių. Didelė kolekcija bitučių – šlepečių, įvairiausių staltiesėlių, patalynės komplektų su bitučių atvaizdais. Taip pat Janina renka ir įvairią literatūrą apie bites, nuotraukas, piešinius, kuriuos mielai jai piešia įvairių mokyklų mokiniai. Na, o pats svarbiausias asmuo, paskatinęs Janiną domėtis kraštotyra, yra jos mama – Elena Mažeikienė.
Mes su būrelio nariais taip pat nusprendėme pasidomėti ir jos gyvenimo istorija, vykdoma veikla. Todėl net keletą kartų teko lankytis Tučių kaime, susitikti su Elena Mažeikiene, kuri mokiniams papasakojo apie savo nedidelio kaimo gyventojų praeitį, jų veiklą. Taip pat susipažinome su sodyboje įrengtu dar vienu muziejumi, kuriame kaupiama visa Tučių kaimo praeitis. Jame gausu įvairių laikrodžių, kurie atkeliavo iš įvairių kiemų, namų apyvokos daiktų, taip pat daug siuvinėtų „Giminės“ medžių. Ir kaip pasakojo pati Elena, raudoni medžio žiedeliai simbolizuoja mergaites, o mėlyni – berniukus. Taip pat teko susipažinti su senosiomis Tučių kaimo kapinaitėmis, jas naujam gyvenimui taip pat atgaivino Mažeikų šeima.
Na, o spalio 25 dieną Nevarėnų pagrindinėje mokykloje vyko projekto „Tautos dvasios beieškant“ baigiamasis pristatymas.
Į baigiamąjį renginį buvo pakviestos ir mūsų projekto viešnios Janina Jankauskienė ir Elena Mažeikienė. Renginio metu papasakojome apie savo nuveiktus darbus per šį projektinį laikotarpį. Pirmiausia pristatėme pirmą savo viešnią Janiną Jankauskienę ir jos visuomeninę veiklą bei nuopelnus puoselėjant „Bitučių“ muziejų. Į baigiamąjį renginį Janina atsivežė keletą pačių mieliausių savo bitučių: šiltų šlepečių kolekciją, bitę gaisrininkę, užduotėles vaikams. Karolina Piktužytė pristatė savo nuotraukas, kuriose užfiksavo, ko gero, visas bitutes. O vėliau pademonstravo skaidres apie Elenos Mažeikienės veiklą. Pati Elena Mažeikienė pasidžiaugė mūsų vykdomu projektu ir pakvietė ir toliau bendradarbiauti. Tiesa, dabar esame pakviesti lapkričio mėnesį į koplytėlių tolesnį gražinimą, nes turi atvykti dailininkė iš Telšių baigti savo piešinių.
Taip pat Audra Lazauskaitė ir Gintarė Kibelkytė pakomentavo savo filmuotą medžiagą Elenos Mažeikienės sodyboje. Tai daugiausia trumpi pasakojimai apie atkeliavusius eksponatus, žmones, jų veiklą.
Na, o Reda Ašmontaitė papasakojo apie atgimusias senąsias Tučių kaimo kapinaites. Ten mums tikrai patiko ir džiaugiamės, kad prie kapinaičių tvarkymo prisidėjome ir mes: visą pusdienį tvarkėme kapinaičių aplinką, rinkome šakas, grėbėme lapus, remontavome koplytėles.
Savo gražiausius pastebėjimus, akimirkas ir tai, kas mums paliko didžiausią įspūdį, perteikėme savo piešiniuose. Na, o kadangi 2013 metai yra paskelbti Tarmių metais, tai visą savo pristatymą parengėme sava, žemaitiška tarme.
Etnokultūros būrelio vadovė Lina Račkauskienė