Informacija
1,2 procentų parama
Ugdymas karjerai
Sportas
Mokyklos muziejus
Lankytojai
Elektroninis dienynas
LIONS QUEST
NŠA
Sveikatiada
Vaikų linija
Tėvų linija
Vyturys
Mokyklų aprūpinimas
Bendradarbiavimas
Amžinai gyvi istorijos puslapiuose
- Informacija
- Autorius Audronė Ciparienė
- Peržiūros: 3103
Lapkričio viduryje Nevarėnų pagrindinės mokyklos devintokai turėjo galimybę apsilankyti Telšių apskrities archyve, kuriame vyko integruota lietuvių kalbos ir istorijos pamoka „Istorija liudija, o prisiminimai atgyja kalboje“. Mokinius lydėjo mokytojos Neringa Račkauskienė ir Audronė Ciparienė. Buvome mielai sutikti šio archyvo darbuotojų ir direktorės Almos Jankauskienės, kuri pakvietė žiūrėti filmą „Palieku tau savo vaiką“.
Išvykoje tikėjomės supažindinti jaunus žmones su holokaustu, pasitelkiant ne vadovėlinius faktus, o išgyvenusių šią baisią tragediją žmonių liudijimus, fotografijas. Unikali autentiška medžiaga atskleidžia katastrofą, vykusią Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvos žemėje, artimųjų netektis ir stebuklingą išsigelbėjimą, persekiojamų vaikų jausmus, įtampą ir baimę, lydėjusius juos ir jų gelbėtojus per visą karą. Per egzekucijas, vykusias Lietuvos teritorijoje 1941-ųjų vasarą ir rudenį, kartu su savo tėvais buvo nužudyta tūkstančiai žydų vaikų. Likę gyvieji, vaikai su suaugusiais, buvo įkalinti Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Švenčionių getuose. Tik nedaugeliui iš jų buvo lemta išgyventi. Tai labai svarbi Lietuvos istorijos dalis, kurios pamiršti nevalia.
Kaip teigė archyvo direktorė, 2015 m. liepos-rugpjūčio mėnesiais Telšių apskrities archyve buvo eksponuojama Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus parengta kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“. Iš šio muziejaus taip pat buvo gautas 40 min. trukmės dokumentinis filmas „Palieku Tau savo vaiką“ . Filmas sukurtas 2005 m., režisierė Lilija Kopač. Šis filmas buvo demonstruojamas Lietuvoje, Izraelyje ir kitose šalyse.
Dokumentinio filmo „Palieku tau savo vaiką“ pagrindiniai liudininkai – Jakovas Gurvičius (buvęs telšiškis, dabar gyvena Izraelyje), telšiškė Jadvyga Laucevičiūtė – Baužienė (mirė 2011) ir Jadvygos brolio Prano ir Jakovo sesers Rūtos sūnus, išgelbėtas vaikas, Telesforas Laucevičius (gyvena Lietuvoje, Palangoje). Telesforo tėvus žydę Rūtą ir lietuvį Praną sušaudė prie Virvytės upės, šalia Tryškių, paskutinę nacių okupacijos dieną. Tai tik viena iš nedaugelio tokių istorijų Lietuvoje.
Ypač šiltai šis filmas buvo sutiktas Telšiuose, kur dar gyvi prisiminimai apie tragediją, įvykusią prieš daugelį metų. Buvęs telšiškis, Jakovas Gurvičius, pagrindinis filme rodomų įvykių liudininkas, dalyvauja įvairiuose susitikimuose su savo miesto (Mazkerat Batia, Izraelis) visuomene, demonstruoja šį filmą minint Holokausto aukų dieną Izraelyje.
Mokinius sujaudino lietuvio Prano ir žydaitės Rūtos tragiška meilės istorija, po filmo peržiūros pokalbyje buvo prisimintas režisierės L. Pocevičienės spektaklis, pasakojantis apie žydų likimą. Vėliau A. Jankauskienė supažindino mokinius su įstaigos veikla, atvėrė duris į saugyklas. Mokiniai klausinėjo ir patys galėjo įsitikinti, koks svarbus yra dokumentų saugojimas.
Esame nuoširdžiai dėkingi už galimybę prisiliesti prie istorijos tokiu būdu.
Mokytoja Audronė Ciparienė