Jūsų IP: 18.119.131.178
Laikas: 2024-05-01 11:03:24

Integruota istorijos – lietuvių kalbos pamoka "Knygnešių keliais“

Knygnešiai

Untitled 1Širdys – pilnos lietuviškų žodžių,

Nesudegusių amžių ugny.

Jie iš tolimo sodžiaus į sodžių

Ėjo žodžiais šiltais nešini...

Vacys Bukauskas

Kovo 15 d. mūsų mokyklos penktokai dalyvavo integruotoje istorijos – lietuvių kalbos pamokoje, skirtoje Knygnešio dienai paminėti „Knygnešių keliais“. Pamokos pradžioje mokytoja N. Račkauskienė teigė, jog kovo 16 – oji svarbi kiekvienam lietuviui, kadangi šią dieną Lietuvoje pagerbiami knygnešiai, spaudos draudimo metais platinę lietuviškas knygas. Anot mūsų kalbininkų, šis žodis jau tuo nepaprastas, kad jo faktiškai neįmanoma išversti į kitas kalbas. Taip yra todėl, kad knygnešys atsirado sulig lietuvių spaudos draudimu (1864–1904 m.). Tokio reiškinio kitos tautos neturėjo.

Lietuvių kalbos mokytoja I. Stonkienė mokiniams papasakojo apie Jurgį Bielinį, Šiaurės Lietuvos knygnešį, daug prisidėjusį, kad būtų išsaugota lietuvių kalba, spaudos draudimo metais. Kaip teigė mokytoja, jis iš Prūsų žemių nešė lietuvišką žodį į Lietuvą ir sakė: „Nebijokit sakyti tiesą ir nešti šviesą, kad Lietuvoj nebūtų tamsu“. Tad kovo 16 - oji, skirta paminėti tuos drąsius žmones, kurie nepaisydami pavojų, į Lietuvą gabeno uždraustą lietuvišką spaudą.

Pamokos metu mokiniai žiūrėjo filmą apie knygnešius ir spaudos draudimo laikotarpį bei klausėsi eilių apie nelengvą knygnešio dalią. Analizavo knygnešių kelių žemėlapį. Visi mokiniai noriai ir su džiaugsmu dalyvavo viktorinoje „Ką žinau apie knygnešius“, sprendė kryžiažodį.

Pamoka baigėsi pagarbos ir padėkos žodžiais visiems knygnešiams.

Tikimės, kad penktokai nepamirš šios pamokos ir šių žmonių, kurie aukojosi dėl savo gimtos kalbos ir dėl lietuviško žodžio.

Mokytoja Ilona Stonkienė